ارزیابی وب سایتهای تجارت الکترونیک

تشریح مسئله :

با وجود گسترش نرم افزارها و خدمات تحت وب و نیازمندی روز افزون استفاده این ابزارها این سؤال ها مطرح می شود که :

آیا صرفا مهندسی نرم افزار و استفاده از ابزار های برنامه سازی پیشرفته به معنای توانایی طراحی وب سایتها با رعایت استانداردهای تجاری است؟

چگونه می توان کیفیت و کاربرد پذیری یک وبگاه را ارزیابی کرد؟

جهت طراحی و پیاده سازی یک وب گاه با خصیصه های استاندارد و قابلیت کاربرد پذیری چه پارامترهایی برای افزایش کاربرد پذیری باید رعایت کنیم؟

و در نهایت وضعیت فعلی وبگاه های موجود در چه وضعیتی است؟

کاربرد پذیری وب سایت شما چقدر مهم است؟

بسیاری از کسب و کارهای فعال در فضای مجازی دنیا مانند goodiva ، Nike تجارب تلخی از شکستهای خود در فضای اینترنتی دارند چرا که در طراحی های خود توجه دقیقی به اینگونه مسائل ننمودند. اما تجارب شکست اولین حضور باعث شد که با جبران و طراحی مجدد و مهندسی شده با استانداردهای روز دنیا به برندهای تجاری مهمی در فضای وب تبدیل شوند.

ارزیابی و رتبه بندي وب گاه ها امري ضروري به نظر می رسد .با این وجود به ارزیابی خدمات دولتی و خصوصی در اینترنت کم تر پرداخته شده است.  به دلیل این که کیفیت پیاده سازي و خدمات در ملیتهاي مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد، هنوز استاندارد بین المللی و فراگیري در مورد چگونگی ارزیابی وب گاههاي دولتی تبیین نشده است. ارزیابی محتوا و متون موجود در وب از دیرباز مطرح بوده است ولی وب جنبه ها و کاربردهاي جدیدي را به ارمغان آورده که هر یک فرصتی جدا جهت مطالعه را می طلبند . لذا ارزیابی وب گاه ها از جهت کشف مشکلات موجود در آن ها می تواند بسیار سازنده باشد.
 

کاربردپذیری (Usability) و وب سنجی

انسان نوعی موجود خلاق و ابداع کننده است و این توانایی را یافته است که برای رفع و یا تسهیل برخی از نیازهای خود ابزاری را طراحی و پیاده سازی نماید. اما نکته ای که در خلق هر شیئ مورد کاربرد انسانها مهم است  آنست که اشیاء و ابزارها باید بگونه ای طراحی و ساخته شوند که دارای کاربرد پذیری بالایی باشند. زیرا اگر ابزارهای ساخته شده معیارهای کاربردپذیری را به درستی رعایت ننموده باشند نمی توانند با انسان تعامل مناسبی داشته باشند.

تصور اصلی در مورد مبحث کاربرد پذیری این است که هر شیئ با توجه به مسائل روانشناختی انسانها طراحی شود. سازمان ایزو کاربرد پذیری را اینگونه تعریف می کند :

"تا چه حد یک محصول می تواند دریک چهارچوب کاربردی مشخص توسط کاربران مشخص برای رسیدن به اهداف مشخص شده با اثربخشی، بهره وری، و رضایت  استفاده شود".

کاربرد پذیری می تواند در هر بعد از خلق اشیاء و سیستم ها توسط انسانها استفاده شود مانند طراحی یک ریموت کنترل، فرمان اتومبیل، صفحه کلید رایانه، یخچال، سازه های شهری، نرم افزار ... . هدف از مطالعات کاربرد پذیری رسیدن به چند نتیجه است : اول توسعه متدولوژیهایی برای اطمینان از اینکه محصولات قابل استفاده هستند و دیگری اندازه گیری میزان آسانی بکارگیری آنها توسط کاربران.

اما در کنار توسعه فناوری های وب مبحث دیگری نیز مطرح شده است که همان مقوله کاربرد پذیری در وب می باشد.

با گسترش ابعاد کاربرد خدمات وب مقوله کاربردپذیری نمود بیشتری یافته است. کاربردپذیری در حال تبدیل شدن به یکی از مهمترین عوامل موفقیت سیستم های کاربردی نرم افزاری و تجارت الکترونیک است. کاربردپذیری وب یک محدوده تحقیقاتی بین رشته ای است و مبنای آن بر توسعه رابط های کاربری، تکنولوژی اینترنت و روانشناسی شناختی است.  قابلیت استفاده وب نوعی رویکرد در ایجاد وب سایت های آسان برای کاربر نهایی استفاده کننده است، بدون نیاز به هر گونه که آموزش های تخصصی انجام می شود.

شرکت وب نگار پویا از پیشگامان در حوزه فناوری با در اختیار داشتن کارشناسان مجرب و کارآزموده و با بنیه آکادمیک در سطح کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک ، مهندسی نرم افزار ، روانشناسی صنعتی آمادگی خود را در جهت اجرای پروژه های وب سنجی و ارزیابی وب سایتها و پورتالهای موجود و ارائه استاندارد و استراتژی وب اعلام می دارد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

برخی مشتریان ما

  WEBNEGAR TV  

مرام نامه وب نگار

«وب نگار حقوق مشتریان خود را محترم می شمارد، ما در مورد توصیف ویژگی های محصولات خود کاملا شفاف عمل می نماییم، اصالت کالا و خدمات ما شفاف بیان می گردد. در اجرای تعهداتمان کوشا و دقیق هستیم. به مسئولیت اجتماعی مان توجه داریم. در حفظ اسرار مشتری کوشا هستیم»